המדריך הטוב ביותר על רפלקסולוגיה

לֶאוֹרָה אנרגיה וריפוי
רפלקסולוגיה עם לאורה אנרגיה וריפוי

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול ברפואה משלימה המבוססת על התפיסה כי כל איברי הגוף משתקפים בכפות הרגליים והידיים שלנו. בעזרת היכרות מעמיקה עם אזורי ההשתקפות השונים ניתן להשפיע על איברי הגוף השונים ולהקל על בעיות ומכאובים שונים. איך טיפול רפלקסולוגיה עובד, כמה זה עולה ולמי זה מתאים? כל השאלות והתשובות על רפלקסולוגיה ממש כאן.

מה זה רפלקסולוגיה

ישנן עדויות עוד מהעולם העתיק, הפרה-היסטורי, לטיפולים בכפות הרגליים. כבר אז רווחה במקומות שונים בעולם ההבנה בקשר בין כפות הרגליים לשאר חלקי הגוף, וביכולת הריפוי הנגזרת מכך. הטכניקה המקובלת היום בעולם המערבי נוסדה בתחילת המאה ה-20. שם השיטה, הנגזר מהמילה Reflect, שמשמעותה לשקף, מסביר היטב את הרעיון- איברי הגוף שלנו משתקפים כולם בכפות הרגליים והידיים שלנו. מטפלים ברפלקסולוגיה מסתכלים על כפות הרגליים שלנו כעל מפה, בעזרתה הם לוחצים ומעסים את איזורי השיקוף המתאימים ובכך יכולים להקל על בעיות גופניות ורגשיות שונות. 

חשוב לציין כי רפלקסולוגיה אינה נחשבת שיטה ברפואה הקונבנציונלית. נקודת המבט של השיטה היא הוליסטית, כלומר מסתכלת על הגוף כמכלול, בניגוד לרפואה המודרנית המטפלת בכל בעיה בצורה נקודתית.

סיבות לפנות לטיפול רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה מסייעת בהשגת רגיעה נפשית ופיזית, ויכולה לתרום רבות להפגת מתחים מחיי היום יום. כמו כן, הרפלקסולוגיה יכולה לסייע במגוון רחב של מצבים גופניים, כגון:  שיפור זרימת הדם, כאבי גב, צוואר וגפיים, כאבי ראש ומיגרנות, דורבן בעקב, חיזוק מערכת החיסון, חולשה, הפרעות בשינה, בעיות במערכת העיכול, בעיות פוריות, חוסר איזון הורמונלי, תופעות גיל המעבר, שלשולים, ריפלוקס, בעיות קשב וריכוז, היפראקטיביות, ועוד ועוד ועוד. 

יש לזכור כי רפלקסולוגיה היא חלק מעולם הרפואה המשלימה, ולכן הרבה פעמים הרפלקסולוג עצמו ימליץ לכם לפנות לרפואה קונבנציונלית במקביל לרפלקסולוגיה. עבור מי מתאים טיפול רפלקסולוגיה, אתם שואלים? לכולם. ממש ממש כולם. מבוגרים, ילדים, קשישים, נשים בהריון, ותאמינו או לא, אפילו קיימת התמחות ברפלקסולוגיה לתינוקות.

איך טיפול רפלקסולוגיה נראה?

הטיפול נחלק בדרך כלל למספר שלבים, שיתחילו כאשר תכנסו לחדר עם מוזיקת רקע מרגיעה. המטפל יעשה אתכם שיחת היכרות במהלכה ישאל מספר שאלות להבנת הסיבה לשמה הגעתם לטיפול. לאחר מכן תתבקשו לחלוץ נעליים ולהשכב על הגב, על מיטת הטיפולים. חשוב שהשכיבה תהיה נוחה לכם, ולכן ייתכן מאוד כי תושם כרית גליל מתחת לברכיים על מנת להפיג את הלחץ מהגב. עכשיו מתחיל השלב המופלא באמת. אחרי ניקוי כפות הרגליים שלכם, וחיטוי כפות ידיו, יתחיל המטפל לעסות את כפות רגליכם בעדינות בעזרת שמן מיוחד. אגב, אם יש לכם רגישות או אלרגיה לשמן צמחי כזה או אחר, עליכם לספר על כך למטפל עוד בשלב הראיון ההתחלתי.

מה המטפל ישאל אתכם בראיון הראשוני?

כמו בכל טיפול רפואי, חשוב למטפל להבין היטב את מצבכם הרפואי, משמע מחלות רקע, תרופות שאתם נוטלים, ניתוחים שאולי עברתם, רגישויות ו/או אלרגיות ושלל בעיות אחרות, ולכן, כל מפגש ראשון בסדרת טיפולים נקרא מפגש אבחון, ויהיה קצת ארוך מהרגיל.

כמה זמן אורך טיפול רפלקסולוגיה?

בדרך כלל טיפול רפלקסולוגיה אורך בין 30 דקות ל-45 דקות, אך ישנם טיפולים שמתארכים עד שעה, תלוי מה המטפל מציע ומה אתם מעדיפים.

האם הטיפול כואב?

טיפול ברפלקסולוגיה אינו כואב וגם לא אמור לדגדג, להיפך, הוא נעים ומרגיע.

הטיפול יתמקד בידיים או ברגליים?

לרוב טיפול רפלקסולוגיה הוא ברגליים, אבל על פי תפיסת השיטה, איברי הגוף משתקפים גם בידיים, ואפילו באוזניים, ולכן לפעמים המטפל יכלול גם אותן בטיפול.

כמה טיפולים צריך לעבור כדי שהכאב ו/או הבעיה ייפתרו?

ככל הנראה שהבעיה שהובילה אתכם לפנות לטיפול רפלקסולוגיה לא תיפתר בתוך טיפול יחיד. בדרך כלל, טיפול מעמיק בכאב חיצוני או בעיה פנימית בגוף אורך חמישה עד עשרה טיפולים, כאשר כאבים חיצוניים יעברו בדרך כלל מהר יותר מבעיה פנימית.

איך לבחור מטפל ברפלקסולוגיה

אחרי שהבנו מה זה בכלל רפלקסולוגיה, ואיך הטיפול נראה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם למצוא את המטפל או המטפלת המתאימים עבורכם:

תעודת הסמכה

אמנם כיום אין עדיין הכרה של המדינה בפרופסיית טיפול ברפלקסולוגיה, אך ישנן לא מעט תכניות הסמכה מסודרות לרפלקסולוגיה הכוללות שיעורים עיוניים ומעשיים. המוסדות האקדמיים השונים יצרו ביניהם תו תקן מוסכם להגדרת מטפל ברפלקסולוגיה: רפלקסולוג מוסמך (שנת לימודים אחת), רפלקסולוג בכיר (שנתיים לימודים) ורפלקסולוג בכיר מתקדם/מאסטר (שלוש שנים לימודים). לכן, כאשר אתם פונים לרפלקסולוג, מומלץ מאוד לשאול אותו על ההסכמה שקיבל ולבקש לראות את התעודה שלו. שימו לב שהתעודה שמוצגת בפניכם היא ממוסד אקדמי מוכר כגון מכללת רידמן, קמפוס ברושים, מעיינות, תמורות, וינגייט או האוניברסיטה הפתוחה.

תחום התמחות

כמו בכל בעיה רפואית (והאמת שלא רק) תעדיפו לגשת לרופא המתמחה באותה בעיה/איבר, כך גם ברפלקסולוגיה כדאי לפנות למטפל המתמחה בטיפול בסוג הבעיה שלכם. ברוב המקרים אין הסמכה ספציפית לתחום או בעיה מסויימים, כך שהניסיון של מטפל הוא הדבר החשוב ביותר בעניין זה. עם זאת, לפעמים המטפל מחזיק תעודת "מאסטר", כלומר התמחות בתחום מסוים.

חיבור אישי

בנינו, באיזה סוג של טיפול, או בקבלת שירות כזה או אחר, לא תעדיפו לגשת למישהו איתו יש לכם חיבור אישי? רפלקסולוג טוב מגיע גם לנבכי נפשכם, עובדה שעוד יותר מחזקת את הצורך שיהיה לכם נעים לשהות במחיצתו. בנוסף, כל מטפל שם דגש במקומות שונים– יותר מגע, יותר דיבור, מגע חלש או חזק, וכו'. טיפול שנעשה באווירה מלחיצה ולא נעימה לא יעשה את העבודה כראוי.

כמה זה עולה?

המחיר הממוצע לטיפול רפלקסולוגיה באורך שעה הוא 150-250 ש"ח. קחו בחשבון כי הטיפול הראשון יכול לעלות קצת יותר. כמו כן, אם אתם לוקחים סדרה של טיפולים ככל הנראה שתקבלו מחיר מעט יותר נמוך.

טיפול בלחץ וחרדה
לחצים ומתח

טיפול בלחץ וחרדה

המאמר הבא מסביר מהו לחץ, מה עלול לגרום לו וכיצד הוא יכול להשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כולל מידע על דרכים בעזרתן אתם יכולים לעזור לעצמכם וכיצד לקבל תמיכה.

הפגת לחצים ומתח
לחצים ומתח

הפגת לחצים ומתחים

חשים מתח? נסו כמה מהטיפים הבאים להקלת מתחים. האם לחץ ומתח גורמים לכם לתסכול ועצבנות? אתם יכולים להחזיר את הרוגע והשלווה לחייכם הכאוטיים. אתם לא צריכים להשקיע הרבה זמן או מחשבה על מנת להפיג מתחים. אם הלחץ שלכם יוצא משליטה ואתם זקוקים להקלה מהירה, נסו את אחד מהטיפים הבאים.

לאורה עיסוי רפואי ברמה אחרת
עיסוי רפואי

מה זה עיסוי רפואי?

גלו כיצד עיסוי רפואי יכול לסייע בטיפול במגוון מצבים.כשזה מגיע למנוחה ורגיעה, אין דבר טוב יותר מעיסוי. עיסויים יכולים לעזור בהפגת מתחים, למנוע ממכם לפתח מצבים חמורים יותר ולשפר את איכות החיים שלכם. אבל עיסויים הם יותר מסתם משהו להתפנק איתו ביום האם או בחופשה  בתאילנד.

טיפול בנשים לפני ואחרי הריון
דיכאון אחרי לידה

טיפול בנשים עם דיכאון אחרי לידה

הגוף והנפש שלך עוברים שינויים רבים במהלך ההריון ואחריו. אם את מרגישה ריקנות, חסרת רגשות או עצובה כל הזמן או רוב הזמן במשך יותר משבועיים במהלך או אחרי ההריון, פני לעזרה. אם את מרגישה שאת לא אוהבת ו/או לא דואגת לתינוק שלך, ייתכן שאת חווה דיכאון אחרי לידה. טיפול בדיכאון יעזור לך ולתינוקך להיות בריאים ככל האפשר בעתיד.

עיסוי רפואי עם לאורה אנרגיה וריפוי
עיסוי רפואי

כמה עולה עיסוי רפואי?

מטפלים בעיסוי רפואי מספקים שירותים המיועדים במיוחד לטיפול במצבים רפואיים כגון כאב כרוני או דלקת ברקמות (תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת גידים ודורבן בעקב), פציעות ספורט, התאוששות מניתוח, פציעה או תאונות, ואפילו בעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדה.

לאורה אנרגיה וריפוי

מטפלת מומחית עם ניסיון רב בשילוב טיפול פיזי ורוחני שתעזור לך להגיע לשלמות של נפש וגוף.

באיזה טיפול את/ת מעוניין/ת?