מה זה טיפול רייקי ולמי מתאים הטיפול

לֶאוֹרָה אנרגיה וריפוי
מה זה טיפול רייקי ולמי מתאים הטיפול

כל מה שאתם צריכים לדעת על רייקי

רייקי היא שיטת טיפול משלים הקשור לריפוי אנרגטי. התומכים בשיטה אומרים שזה עובד עם שדות האנרגיה מסביב לגוף וכולל העברת אנרגיה אוניברסלית מכפות הידיים של המתרגל למטופל. מחלוקת מסוימת אופפת את הרייקי, שכן מחקר קליני כזה או אחר מעולם לא הוכיח את יעילותו. עם זאת, אנשים רבים שקבלו רייקי טוענים שהם חווים תוצאות חיוביות. במאמר זה אנחנו מסבירים מה כולל טיפול רייקי, היתרונות הבריאותיים המדווחים שלו, והדעות הרפואיות סביבו.

מה זה רייקי?

המילה "רייקי" מורכבת משתי מילים ביפנית: "ריי" שמשמעה תודעה או חוכמה עליונה, ו-"קי" שמשמעותה אנרגיית החיים הזורמת בכל דבר חי- צמחים, חיות ובני אדם. יחד, המילה רייקי פירושה אנרגיית החיים האוניברסלית. רייקי הוא סוג של ריפוי אנרגטי. לטענת המתרגלים בשיטה, אנרגיה יכולה לקפוא בגוף במקום בו הייתה פגיעה פיזית או כאב רגשי. עם הזמן, חסימות אנרגיה אלו עלולות לגרום למחלה. 

רפואת האנרגיה שואפת לעזור לזרימתה ולהסיר חסימות באופן דומה לדיקור או אקופרסורה. מתרגלי רייקי מאמינים כי שיפור זרימת האנרגיה מסביב לגוף יכול לאפשר הרפיה, להקל על כאב, להאיץ את הריפוי ולהפחית תסמינים אחרים של מחלה. רייקי אינו מסתמך על מכשירים אחרים מעבר למתרגל. אחד היתרונות של ריפוי רייקי הוא ריפוי מרחוק, שבו רייקי נשלח על פני מספר קילומטרים.

נזיר יפני בשם ד"ר מיקאו אוסואי פיתח את הרייקי כפי שאנחנו מכירים אותו כיום, אי שם בסוף המאה ה-19, אך ריפוי אנרגטי היה בשימוש כבר לפני כ-6000 שנה על ידי נזירים טיבטים.

מה קורה במפגש רייקי?

מטפלים יעניקו בדרך כלל טיפול רייקי בסביבה שלווה ופרטית. עם זאת, הטיפול יכול להתבצע בכל מקום. במהלך הפגישה, המטופלים בדרך כלל שוכבים על שולחן נוח, אך לפעמים ניתן גם לקבל טיפול רייקי בישיבה על כיסא. כך או כך, הטיפול מתבצע בלבוש מלא.

המטפל יניח קלות את ידיו על או מעל אזורים ספציפיים בראש, בגפיים ובגבו של המטופל, ובדרך כלל ישמור את ידיו בתנוחות אלה למשך 3-10 דקות. במקרה של פציעה ממשית, כמו כוויה למשל, המטפל יחזיק את ידיו ממש מעל הפצע.

התומכים בשיטה טוענים כי בזמן שהמטפל מחזיק את ידיו קלות על הגוף או מעליו, מתרחשת העברת אנרגיה. במהלך זמן זה, המטפל עשוי לדווח כי ידיו מרגישות חמימות או מעקצצות. הוא יחזיק כל תנוחת יד עד שיחוש כי האנרגיה הפסיקה לזרום. כאשר המתרגל ירגיש שהחום, או האנרגיה, בידיו נעלמה, הוא יסיר את ידיו ויניח אותן על אזור גוף אחר.

המפגשים יכולים להימשך 45-90 דקות. מספר הפגישות ישתנה, בהתאם למה שהמטופל/ת מעוניינים להשיג. חלק מהמטופלים מעדיפים לקיים פגישה אחת, בעוד שאחרים מעוניינים בסדרה של פגישות בכדי לעבוד על נושא מסוים.

יתרונות בריאותיים

על פי המתרגלים, רייקי מתעל אנרגיה אוניברסלית, וזו מחלחלת לגוף. מומחי רייקי מציינים שלמרות שאנרגיה זו אינה ניתנת למדידה בטכניקות מדעיות מודרניות, רבים המתכווננים אליה יכולים להרגיש אותה. רייקי מסייע להרפיה, מסייע בתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומפתח רווחה רגשית, נפשית ורוחנית. עם זאת, אף מחקר לא הוכיח סופית שזה נכון. כמה עדויות אנקדוטיות מצביעות על כך שרייקי עשוי לגרום להרפיה עמוקה, לעזור לאנשים להתמודד עם קשיים רגיים, להקל על מתח ולשפר את הרווחה הכללית.

מצבים בהם ניתן לטפל בעזרת רייקי:

 • חיזוק המערכת החיסונית
 • חרדה
 • דיכאון
 • כאב כרוני
 • אי פוריות
 • הפרעות ניווניות
 • איזון לחץ דם
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • עייפות
 • שחרור כאבים נפשיים
 • כאבי גב

חשוב לציין שרייקי לעולם אינו אמור לתפוס את מקומם של טיפולים רפואיים. עם זאת, אנשים החיים עם מצבים בריאותיים מסוימים עשויים לנסות רייקי לצד הטיפול הרגיל שלהם. לדוגמה, אנשים החולים ברטן עשויים למצוא שרייקי מועיל להם מכיוון שהוא עשוי לעזור להם להירגע. אופיו העדין של טיפול ברייקי עשוי להשפיע על מטופלים שמגלים שהם מוצפים מטיפול פולשני, פחד ומתח. אנשים מדווחים על חוויות שונות. יש האומרים שהידיים של המתרגל מתחממות, אחרים מדווחים על ידיים מתקררות, ויש כאלה שמרגישים גלים פועמים. הדיווחים הנפוצים ביותר הם על שחרור מתח והרפיה עמוקה.

להיות מתרגל רייקי

אין צורך בהכשרה, השכלה או ניסיון קודם כדי להיכנס לאימון רייקי או ל"תהליך הכיוונון". בתהליך זה, מאסטר הרייקי מעביר לתלמיד את אנרגיית הכוונון וטכניקות הריפוי.

אימון רייקי משתנה, אך רוב התלמידים לומדים על:

 • האנרגיות מסביב לגוף
 • כיצד לעבוד עם אנרגיית ריפוי
 • האתיקה של עבודה עם מטופלים

הכנה להתכווננות עשויה לכלול הימנעות מאלכוהול וקפאין במשך 1-3 ימים, מדיטציה, התמקדות בטבע ושחרור רגשות שליליים. יש שלוש רמות של שליטה. אלה שמגיעים לרמת "מאסטר" יכולים ללמד אחרים ולפי הדיווחים יכולים לרפא מרחוק.

כוח הריפוי של רייקי: מהן ההוכחות?

למרות שרייקי צומחת בפופולריות שלה, יש מעט עדויות לכך שהוא מספק תועלת קלינית כלשהי. מתרגלים טוענים שרייקי יכול לאפשר הרפיה, להפחית כאב, להאיץ את הריפוי ולשפר תסמינים. עם זאת, מעט ממצאי מחקר תומכים ביתרונות בריאותיים ספציפיים. מספר מחקרים קטנים מצאו קשר בין רייקי להפחתה בתחושות של כאב וחרדה. מדענים מציינים שחסר מחקר באיכות גבוהה על יעילותו.

בשנת 2015, סקירה שיטתית של מחקרים על רייקי והטיפול בחרדה ודיכאון הגיעה למסקנה כי "אין מספיק ראיות כדי לומר אם רייקי שימושי או לא לאנשים מעל גיל 16 עם חרדה או דיכאון או שניהם". מבין המחקרים הבודדים שהסקירה העריכה, רובם היו באיכות נמוכה, עם גודל מדגם קטן, ללא ביקורת עמיתים או ללא קבוצת ביקורת, לדברי המחברים.

לעומת זאת, מאמר סקירה שיטתית שפורסם ב- Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine מצא "תמיכה חזקה למדי" לכך שרייקי יעיל יותר מאשר פלצבו בהפחתת כאב וחרדה אצל אנשים עם מצבים בריאותיים כרוניים. עם זאת, מחבר הסקירה הוא חבר באיגוד הרייקי של אוסואי האוסטרלי, כך שתיתכן הטיית מחבר.

האם רייקי מזיק?

בשל האופי ללא מגע של רייקי, טיפול זה אינו מזיק. עם זאת, רייקי עלול להוביל לנזק אם אנשים עם בעיות בריאותיות חמורות יבחרו בטיפול זה ובטיפולים משלימים אחרים במקום רפואה מודרנית שנבדקה בקפדנות. סביר להניח שאנשים הנעזרים ברייקי לצד טיפולים אחרים לא יתקלו בתופעות לוואי שליליות.

לסיכום

רייקי היא שיטה של טיפול באנרגיה. התומכים בה מאמינים שיש שדה אנרגיה סביב הגוף וכי שיבושו עלול להוביל למחלות. טיפול ברייקי נועד לתקן את ההפרעות הללו. בטיפול ברייקי, המתרגלים יניחו את ידיהם על או מעל חלקים שונים בגופם של המטופלים ויעבירו להם אנרגיית ריפוי. בדרך כלל פגישת טיפול בודדת תימשך 45-90 דקות. נכון להיום, מחקרים לא מצאו תכונות ריפוי ישיר לרייקי. עם זאת, חלק מהמטופלים טוענים כי רייקי עזר להפחית מתח וחרדה כאשר השתמשו בו כטיפול משלים. חשוב לזכור כי כדאי להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מקבלים טיפולים משלימים למצבים רפואיים כאלה ואחרים.

הפגת לחצים ומתח
לחצים ומתח

הפגת לחצים ומתחים

חשים מתח? נסו כמה מהטיפים הבאים להקלת מתחים. האם לחץ ומתח גורמים לכם לתסכול ועצבנות? אתם יכולים להחזיר את הרוגע והשלווה לחייכם הכאוטיים. אתם לא צריכים להשקיע הרבה זמן או מחשבה על מנת להפיג מתחים. אם הלחץ שלכם יוצא משליטה ואתם זקוקים להקלה מהירה, נסו את אחד מהטיפים הבאים.

רפלקסולוגיה עם לאורה אנרגיה וריפוי
רפלקסולוגיה

המדריך הטוב ביותר על רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול ברפואה משלימה המבוססת על התפיסה כי כל איברי הגוף משתקפים בכפות הרגליים והידיים שלנו. בעזרת היכרות מעמיקה עם אזורי ההשתקפות השונים ניתן להשפיע על איברי הגוף השונים ולהקל על בעיות ומכאובים שונים. איך טיפול רפלקסולוגיה עובד, כמה זה עולה ולמי זה מתאים?

לאורה עיסוי רפואי ברמה אחרת
עיסוי רפואי

מה זה עיסוי רפואי?

גלו כיצד עיסוי רפואי יכול לסייע בטיפול במגוון מצבים.כשזה מגיע למנוחה ורגיעה, אין דבר טוב יותר מעיסוי. עיסויים יכולים לעזור בהפגת מתחים, למנוע ממכם לפתח מצבים חמורים יותר ולשפר את איכות החיים שלכם. אבל עיסויים הם יותר מסתם משהו להתפנק איתו ביום האם או בחופשה  בתאילנד.

טיפול בנשים לפני ואחרי הריון
דיכאון אחרי לידה

טיפול בנשים עם דיכאון אחרי לידה

הגוף והנפש שלך עוברים שינויים רבים במהלך ההריון ואחריו. אם את מרגישה ריקנות, חסרת רגשות או עצובה כל הזמן או רוב הזמן במשך יותר משבועיים במהלך או אחרי ההריון, פני לעזרה. אם את מרגישה שאת לא אוהבת ו/או לא דואגת לתינוק שלך, ייתכן שאת חווה דיכאון אחרי לידה. טיפול בדיכאון יעזור לך ולתינוקך להיות בריאים ככל האפשר בעתיד.

עיסוי רפואי עם לאורה אנרגיה וריפוי
עיסוי רפואי

כמה עולה עיסוי רפואי?

מטפלים בעיסוי רפואי מספקים שירותים המיועדים במיוחד לטיפול במצבים רפואיים כגון כאב כרוני או דלקת ברקמות (תסמונת התעלה הקרפלית, דלקת גידים ודורבן בעקב), פציעות ספורט, התאוששות מניתוח, פציעה או תאונות, ואפילו בעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדה.

לאורה אנרגיה וריפוי

מטפלת מומחית עם ניסיון רב בשילוב טיפול פיזי ורוחני שתעזור לך להגיע לשלמות של נפש וגוף.

באיזה טיפול את/ת מעוניין/ת?