מה זה טיפול רייקי ולמי מתאים הטיפול

לֶאוֹרָה אנרגיה וריפוי
מה זה טיפול רייקי ולמי מתאים הטיפול

כל מה שאתם צריכים לדעת על רייקי

רייקי היא שיטת טיפול משלים הקשור לריפוי אנרגטי. התומכים בשיטה אומרים שזה עובד עם שדות האנרגיה מסביב לגוף וכולל העברת אנרגיה אוניברסלית מכפות הידיים של המתרגל למטופל. מחלוקת מסוימת אופפת את הרייקי, שכן מחקר קליני כזה או אחר מעולם לא הוכיח את יעילותו. עם זאת, אנשים רבים שקבלו רייקי טוענים שהם חווים תוצאות חיוביות. במאמר זה אנחנו מסבירים מה כולל טיפול רייקי, היתרונות הבריאותיים המדווחים שלו, והדעות הרפואיות סביבו.

מה זה רייקי?

המילה "רייקי" מורכבת משתי מילים ביפנית: "ריי" שמשמעה תודעה או חוכמה עליונה, ו-"קי" שמשמעותה אנרגיית החיים הזורמת בכל דבר חי- צמחים, חיות ובני אדם. יחד, המילה רייקי פירושה אנרגיית החיים האוניברסלית. רייקי הוא סוג של ריפוי אנרגטי. לטענת המתרגלים בשיטה, אנרגיה יכולה לקפוא בגוף במקום בו הייתה פגיעה פיזית או כאב רגשי. עם הזמן, חסימות אנרגיה אלו עלולות לגרום למחלה. 

רפואת האנרגיה שואפת לעזור לזרימתה ולהסיר חסימות באופן דומה לדיקור או אקופרסורה. מתרגלי רייקי מאמינים כי שיפור זרימת האנרגיה מסביב לגוף יכול לאפשר הרפיה, להקל על כאב, להאיץ את הריפוי ולהפחית תסמינים אחרים של מחלה. רייקי אינו מסתמך על מכשירים אחרים מעבר למתרגל. אחד היתרונות של ריפוי רייקי הוא ריפוי מרחוק, שבו רייקי נשלח על פני מספר קילומטרים.

נזיר יפני בשם ד"ר מיקאו אוסואי פיתח את הרייקי כפי שאנחנו מכירים אותו כיום, אי שם בסוף המאה ה-19, אך ריפוי אנרגטי היה בשימוש כבר לפני כ-6000 שנה על ידי נזירים טיבטים.

מה קורה במפגש רייקי?

מטפלים יעניקו בדרך כלל טיפול רייקי בסביבה שלווה ופרטית. עם זאת, הטיפול יכול להתבצע בכל מקום. במהלך הפגישה, המטופלים בדרך כלל שוכבים על שולחן נוח, אך לפעמים ניתן גם לקבל טיפול רייקי בישיבה על כיסא. כך או כך, הטיפול מתבצע בלבוש מלא.

המטפל יניח קלות את ידיו על או מעל אזורים ספציפיים בראש, בגפיים ובגבו של המטופל, ובדרך כלל ישמור את ידיו בתנוחות אלה למשך 3-10 דקות. במקרה של פציעה ממשית, כמו כוויה למשל, המטפל יחזיק את ידיו ממש מעל הפצע.

התומכים בשיטה טוענים כי בזמן שהמטפל מחזיק את ידיו קלות על הגוף או מעליו, מתרחשת העברת אנרגיה. במהלך זמן זה, המטפל עשוי לדווח כי ידיו מרגישות חמימות או מעקצצות. הוא יחזיק כל תנוחת יד עד שיחוש כי האנרגיה הפסיקה לזרום. כאשר המתרגל ירגיש שהחום, או האנרגיה, בידיו נעלמה, הוא יסיר את ידיו ויניח אותן על אזור גוף אחר.

המפגשים יכולים להימשך 45-90 דקות. מספר הפגישות ישתנה, בהתאם למה שהמטופל/ת מעוניינים להשיג. חלק מהמטופלים מעדיפים לקיים פגישה אחת, בעוד שאחרים מעוניינים בסדרה של פגישות בכדי לעבוד על נושא מסוים.

יתרונות בריאותיים

על פי המתרגלים, רייקי מתעל אנרגיה אוניברסלית, וזו מחלחלת לגוף. מומחי רייקי מציינים שלמרות שאנרגיה זו אינה ניתנת למדידה בטכניקות מדעיות מודרניות, רבים המתכווננים אליה יכולים להרגיש אותה. רייקי מסייע להרפיה, מסייע בתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף ומפתח רווחה רגשית, נפשית ורוחנית. עם זאת, אף מחקר לא הוכיח סופית שזה נכון. כמה עדויות אנקדוטיות מצביעות על כך שרייקי עשוי לגרום להרפיה עמוקה, לעזור לאנשים להתמודד עם קשיים רגיים, להקל על מתח ולשפר את הרווחה הכללית.

מצבים בהם ניתן לטפל בעזרת רייקי:

 • חיזוק המערכת החיסונית
 • חרדה
 • דיכאון
 • כאב כרוני
 • אי פוריות
 • הפרעות ניווניות
 • איזון לחץ דם
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • עייפות
 • שחרור כאבים נפשיים
 • כאבי גב

חשוב לציין שרייקי לעולם אינו אמור לתפוס את מקומם של טיפולים רפואיים. עם זאת, אנשים החיים עם מצבים בריאותיים מסוימים עשויים לנסות רייקי לצד הטיפול הרגיל שלהם. לדוגמה, אנשים החולים ברטן עשויים למצוא שרייקי מועיל להם מכיוון שהוא עשוי לעזור להם להירגע. אופיו העדין של טיפול ברייקי עשוי להשפיע על מטופלים שמגלים שהם מוצפים מטיפול פולשני, פחד ומתח. אנשים מדווחים על חוויות שונות. יש האומרים שהידיים של המתרגל מתחממות, אחרים מדווחים על ידיים מתקררות, ויש כאלה שמרגישים גלים פועמים. הדיווחים הנפוצים ביותר הם על שחרור מתח והרפיה עמוקה.

להיות מתרגל רייקי

אין צורך בהכשרה, השכלה או ניסיון קודם כדי להיכנס לאימון רייקי או ל"תהליך הכיוונון". בתהליך זה, מאסטר הרייקי מעביר לתלמיד את אנרגיית הכוונון וטכניקות הריפוי.

אימון רייקי משתנה, אך רוב התלמידים לומדים על:

 • האנרגיות מסביב לגוף
 • כיצד לעבוד עם אנרגיית ריפוי
 • האתיקה של עבודה עם מטופלים

הכנה להתכווננות עשויה לכלול הימנעות מאלכוהול וקפאין במשך 1-3 ימים, מדיטציה, התמקדות בטבע ושחרור רגשות שליליים. יש שלוש רמות של שליטה. אלה שמגיעים לרמת "מאסטר" יכולים ללמד אחרים ולפי הדיווחים יכולים לרפא מרחוק.

כוח הריפוי של רייקי: מהן ההוכחות?

למרות שרייקי צומחת בפופולריות שלה, יש מעט עדויות לכך שהוא מספק תועלת קלינית כלשהי. מתרגלים טוענים שרייקי יכול לאפשר הרפיה, להפחית כאב, להאיץ את הריפוי ולשפר תסמינים. עם זאת, מעט ממצאי מחקר תומכים ביתרונות בריאותיים ספציפיים. מספר מחקרים קטנים מצאו קשר בין רייקי להפחתה בתחושות של כאב וחרדה. מדענים מציינים שחסר מחקר באיכות גבוהה על יעילותו.

בשנת 2015, סקירה שיטתית של מחקרים על רייקי והטיפול בחרדה ודיכאון הגיעה למסקנה כי "אין מספיק ראיות כדי לומר אם רייקי שימושי או לא לאנשים מעל גיל 16 עם חרדה או דיכאון או שניהם". מבין המחקרים הבודדים שהסקירה העריכה, רובם היו באיכות נמוכה, עם גודל מדגם קטן, ללא ביקורת עמיתים או ללא קבוצת ביקורת, לדברי המחברים.

לעומת זאת, מאמר סקירה שיטתית שפורסם ב- Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine מצא "תמיכה חזקה למדי" לכך שרייקי יעיל יותר מאשר פלצבו בהפחתת כאב וחרדה אצל אנשים עם מצבים בריאותיים כרוניים. עם זאת, מחבר הסקירה הוא חבר באיגוד הרייקי של אוסואי האוסטרלי, כך שתיתכן הטיית מחבר.

האם רייקי מזיק?

בשל האופי ללא מגע של רייקי, טיפול זה אינו מזיק. עם זאת, רייקי עלול להוביל לנזק אם אנשים עם בעיות בריאותיות חמורות יבחרו בטיפול זה ובטיפולים משלימים אחרים במקום רפואה מודרנית שנבדקה בקפדנות. סביר להניח שאנשים הנעזרים ברייקי לצד טיפולים אחרים לא יתקלו בתופעות לוואי שליליות.

לסיכום

רייקי היא שיטה של טיפול באנרגיה. התומכים בה מאמינים שיש שדה אנרגיה סביב הגוף וכי שיבושו עלול להוביל למחלות. טיפול ברייקי נועד לתקן את ההפרעות הללו. בטיפול ברייקי, המתרגלים יניחו את ידיהם על או מעל חלקים שונים בגופם של המטופלים ויעבירו להם אנרגיית ריפוי. בדרך כלל פגישת טיפול בודדת תימשך 45-90 דקות. נכון להיום, מחקרים לא מצאו תכונות ריפוי ישיר לרייקי. עם זאת, חלק מהמטופלים טוענים כי רייקי עזר להפחית מתח וחרדה כאשר השתמשו בו כטיפול משלים. חשוב לזכור כי כדאי להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מקבלים טיפולים משלימים למצבים רפואיים כאלה ואחרים.

רפלקסולוגיה
רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה לטיפול בכאבי ראש ובעיות בטן באמצעות נקודות לחץ בכפות הרגליים

האם ניתן למצוא מזור לכאבי ראש ובעיות בטן בלחיצה עדינה על כף הרגל? רפלקסולוגיה, שיטת טיפול עתיקת יומין, מציעה פתרון טבעי המבוסס על העיקרון שבכפות הרגליים מרוכזות נקודות המשקפות את כל איברי הגוף.

טיפולי רייקי באשדוד
רייקי

טיפולי רייקי באשדוד

זוהי שיטת טיפול אלטרנטיבית המתבצעת באמצעות מגע פיזי ואמצעים נוספים. המטפל מניח את ידיו על גופו של המטופל או מעליו בערך ב-15 עמדות (אם כי המספר עשוי להשתנות בהתאם לסוג הרייקי המתאמן) כדי להקל על זרימת "אנרגיית הרייקי" האוניברסלית מעצמו אל המטופל.

טיפול רפלקסולוגיה באשדוד
רפלקסולוגיה

טיפול רפלקסולוגיה באשדוד

רפלקסולוגיה היא (שיטת טיפול ברפואה משלימה) סוג של טיפול בעיסוי שבו משתמשים בטכניקות מסוימות, הכוללות לחיצה ועיסוי של הרגליים והידיים. היא נתפסת כדרך להקלה על מתח הגוף והיא מקובלת כתרופה חלופית למחלות שונות, כמו חרדה, כאבי ראש, כאבים בשרירים, יתר לחץ דם ועוד.

רפלקסולוגיה באשדוד
רפלקסולוגיה

נפלאות הרפלקסולוגיה באשדוד

רפלקסולוגיה היא שיטת ריפוי עתיקה המשמשת כבר מאות שנים לקידום בריאות ורווחה. טיפול הוליסטי זה שמקורו במצרים, מבוסס על האמונה כי לגוף יש יכולת טבעית לרפא את עצמו, וכי על ידי הפעלת לחץ על נקודות ספציפיות על הרגליים, הידיים והאוזניים אתה יכול לעזור להחזיר את האיזון וההרמוניה לגוף.

כמה עולה טיפול רייקי
רייקי

כמה עולה טיפול רייקי

רייקי זו שיטת טיפול אשר התגלתה בסוף המאה ה-18 על ידי כומר יפני בשם ד"ר אוסאוי. מקורותיה העתיקים מגיעים מטיבט, לפני כ-6000 שנה, כאשר נזירים השתמשו בטכניקה טיפולית זו והעבירו אותה ביניהם מפה לאוזן, אך עם השנים נעלמה מהעולם. ד"ר אוסואי נתקל בטכניקה במהלך לימודיו והחל להיעזר בה בכדי לרפא את גופם ונפשם של אנשים רבים. 

כל מה שחשוב לדעת על עיסוי רפואי
עיסוי רפואי

כל מה שחשוב לדעת על עיסוי רפואי

עיסוי יכול לשחרר מתח, להרגיע את השרירים ולהקל על כאבים.אם אתם לחוצים וכואבים, אתם עלולים לחשוב שאין מה לעשות מלבד לקחת כמה משככי כאבים ללא מרשם ולצלוח את היום שלכם, אבל נגלה לכם סוד קטן- אין צורך לסבול בשקט, יש פתרון מצויין. עיסוי הוא כלי נהדר להרפיה, להקלה על כאבים, להפגת מתח בשרירים ועוד.

לאורה אנרגיה וריפוי

מטפלת מומחית עם ניסיון רב בשילוב טיפול פיזי ורוחני שתעזור לך להגיע לשלמות של נפש וגוף.

באיזה טיפול את/ת מעוניין/ת?